Začátek roku ovlivňuje mimořádně dobrá atmosféra

11.01.2013 09:33

 

Začátek roku se zatím nese v mimořádně dobré atmosféře. Může za to sled několika událostí, z nichž tou nejvýznamnější byla dohoda, kterou američtí politici uzavřeli pět minut po dvanácté, když brzy nad ránem první den v roce rozhodli o tom, že prodlouží platnost daňových slev o další dva měsíce a Spojené státy tak nespadnou začátkem roku z fiskálního útesu.

Přestože získali politici pouhé dva měsíce času navíc, reakce na trzích byla ohromující. Americký index S&P500 během dvou dnů vzrostl o 4,6 %, což je zhruba nárůst, který mu mnozí ekonomové predikovali pro celý rok 2013. Dolar prudce zpevnil na většině měnových párů a volatilita na trzích zaznamenala jeden z největších pádů v historii, když se její barometr, index VIX, během stejných dvou dnů propadl o 33 %. Povzbuzeni navíc ještě zdvojnásobením nákupů dluhopisů americkou centrální bankou, která od nového roku začne na trhy pumpovat měsíčně celkem 85 mld. dolarů, tak investoři začali opět ve velkém nakupovat riziková aktiva a pumpovat na trhy peníze, které do té doby ležely stranou v hotovosti.

Začátek roku nám tedy ukázal nejen to, jak investoři nesnášejí nervozitu, ale také to, jak klíčovým faktorem je pro ně krátkodobý horizont. Vezmeme-li tyto dvě skutečnosti v potaz a podíváme se před sebe jeden až dva týdny, nezbývá než konstatovat, že žádná rizika nejsou momentálně na dohled a trhy mohou vesele růst i nadále. Již v únoru se však na stůl zřejmě znovu začne vracet téma fiskálního útesu, ke kterému se navíc jako bonus přidá nutnost dalšího navýšení dluhového stropu v USA. Právě únor by se proto mohl ukázat jako nejvhodnější měsíc pro případnou korekci.